Mit csináljunk a kerti zöldhulladékkal?
Kigye 2015.10.28. 12:24
Az egyik lehetőség Gyömrőn az, hogy elvitetjük az erre kijelölt napokon zsákokba összegyűjtve, a második - a faleveleket komposztálhatjuk, vagy használhatjuk talajtakarónak is.
Amit viszont biztos ne tegyünk, hogy az összegyűjtött avart elégetjük, mert ilyenkor rákkeltő anyagok szabadulnak fel az égő lombkupacokból. Nem utolsó sorban azért se égessünk zöldhulladékot a településünkö, mert tilos! Az országos tűzvédelmi szabályzat szerint a felelőtlen kerti égetés komoly pénzbírsággal sújtható!
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség számításai szerint, egy száz kilogramm növényi maradékot tartalmazó zöldhulladék kupac elégetése komoly légszennyezést okoz. Az égés során nagy mennyiségben szabadulnak fel fulladást okozó rákkeltő részecskék és szénhidrogének, tüdőkárosító nitrogén-oxidok, szén-monoxid és az egyik legmérgezőbb anyag, amit beszívhatunk, a benz-a-pirén.
Így marad a komposztálás vagy az elszállítás.
A komposztálás kiváló és környezetbarát módszer arra, hogy eltüntessük a felesleges zöld nyesedéket, amit később, például a tavaszi ültetési szezonban értékes tápanyagként hasznosíthatunk, bár a lehullott falevelek relatíve lassan bomlanak el, ez a folyamat más zöldhulladékkal való keveréskor (pl. lenyírt fű) felgyorsul.
A faleveleket talajtakaróként is használhatjuk, mert védhetik a pázsitot és a kerti növényeket, amit úgy érhetünk el, hogy fűnyíróval felaprítjuk lehullott faleveleket. Amire ilyenkor ügyelni kell, hogy a takaró ne legyen 5-7 centiméternél vastagabb!
Hogyan készítsünk komposztládát? - A kérdéssel, sorozatunk következő részében foglakozunk.
|